Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Brother Orchid

Brother Orchid

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Soft Skin

The Soft Skin

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Serpico

Serpico

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Games

Games

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pépé le Moko

Pépé le Moko

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
All the Beauty and the Bloodshed

All the Beauty and the Bloodshed

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
So This Is Paris

So This Is Paris

1926
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
History of the World: Part I

History of the World: Part I

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
You People

You People

2023
×
Read the review Edit this entry  
11
The Liberation of L.B. Jones

The Liberation of L.B. Jones

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★½
Edit this entry  
28
Show People

Show People

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
World on a Wire

World on a Wire

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Don't Bother to Knock

Don't Bother to Knock

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
White Noise

White Noise

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
$

$

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mr. Soft Touch

Mr. Soft Touch

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tenth Avenue Angel

Tenth Avenue Angel

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Volcano: Rescue from Whakaari

The Volcano: Rescue from Whakaari

2022
×
Edit this entry  
22
The Magic Flute

The Magic Flute

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Decoy

Decoy

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Avatar

Avatar

2009
×
Edit this entry  
07
X

X

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Blue Gardenia

The Blue Gardenia

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Predator

Predator

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Midsummer Night's Sex Comedy

A Midsummer Night's Sex Comedy

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Phenix City Story

The Phenix City Story

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Son of Frankenstein

Son of Frankenstein

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry