RSS feed for Jonathan

Jonathan has logged 43 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spielberg

Spielberg

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jerry Before Seinfeld

Jerry Before Seinfeld

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
mother!

mother!

2017
×
Edit this entry  
04
The Limey

The Limey

1999
×
★★★★
Edit this entry  
03
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★½
Edit this entry  
10
Little Big Man

Little Big Man

1970
×
Edit this entry  
03
Up

Up

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Deconstructing Harry

Deconstructing Harry

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Record of a Tenement Gentleman

Record of a Tenement Gentleman

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Accountant

The Accountant

2016
×
Edit this entry  
16
Only with Your Partner

Only with Your Partner

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Don't Drink the Water

Don't Drink the Water

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Raising Bertie

Raising Bertie

2016
×
Edit this entry  
09
The Handmaid's Tale

The Handmaid's Tale

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Story of Floating Weeds

A Story of Floating Weeds

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jubal

Jubal

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hollywood Shuffle

Hollywood Shuffle

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Night Train to Munich

Night Train to Munich

1940
×
★★★
Edit this entry  
07
Ringu

Ringu

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bustin' Loose

Bustin' Loose

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Sky Captain and the World of Tomorrow

Sky Captain and the World of Tomorrow

2004
×
★★½
Edit this entry  
26
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★½
Edit this entry  
21
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Café Society

Café Society

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Abby

Abby

1974
×
★★★
Edit this entry  
20
It's Always Fair Weather

It's Always Fair Weather

1955
×
★★★
Edit this entry  
11
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
La La Land

La La Land

2016
×
★★½
Edit this entry