RSS feed for Jonathan
  • The Night Visitor

    The Night Visitor

    ★★★★

    For reasons I can’t put my finger on, this feels like an Argento film. Tenebrae comes to mind. A great and simple unfurling mystery. There are a few scenes that get a bit too talky, but it perhaps only feels that way because so much of the film’s best moments are wordless.

  • Rear Window

    Rear Window

    ★★★★★

    Gets better every time.

  • Mission: Impossible - Fallout

    Mission: Impossible - Fallout

    ★★★½

    The sound team on this deserves all the awards for second (!!) Paris chase sequence.

  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives

    Friday the 13th Part VI: Jason Lives

    ★★

    Now I get more of what all those joke horror movies are making fun of.

  • The Long Good Friday

    The Long Good Friday

    ★★★

    A strange little yarn about a very bad day. Bob Hoskins gives one incredible performance. The score is huge and wonderful.

  • Black Panther

    Black Panther

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    One of the more successful efforts to make a Marvel movie that doesn’t feel like the same formula as the rest. T’challa could perhaps have used a bit more of a personality. I’m not entirely convinced of his personal revelations. Killmonger is such a more compelling character, I was almost sad to see him go.

  • Countdown

    Countdown

    ★★

    Wow that was not good. There are a few glimmers of goodness in there, tiny shards of later Altman if you look hard enough. Overall this feels like television, right down to a plot that probably played well to audiences watching the space race unfold.

  • Beer and Pretzels

    Beer and Pretzels

    ★★★★

    Not the funniest, but maybe one of the best of the form I’ve seen. Brilliantly combines the sort of mania of Vaudeville with surprisingly intellectual montage. The idea a camera would be under a table looking up at tap dancers on barrels seems so wild to me, even today. Or perhaps I’m overthinking this short comedy.

  • 6 Day Bike Rider

    6 Day Bike Rider

    ★★★½

    Some really well done rear projection effects. The bike race that takes up the last third of the film is well-cut action, near perfect, with ever more inventive comic setups. And there’s even a great fist fight.

  • Ocean's Eight

    Ocean's Eight

    ★★★

    A fun heist romp through NYC. For the film’s pedigree, it’s rather staid. The camera movements are relatively simple, with the only visual excitement (outside of the films stars and their fashion) comes from zoom lenses that feel too crystal clear to sell the voyeuristic effect they seem to go for. I never expected Gary Ross to take the sorts of chances Soderbergh would, but I’d hoped for at least a little something more.

    As for NYC, it feels as…

  • Grey Gardens

    Grey Gardens

    ★★★

    An enjoyable take on larger than life characters, but something feels off about the way the Maysles appear in the film. They don’t seem curious enough, as if they come into the Edies’ lives with an angle for their story. It’s a bothersome detail. Lange is brilliant, and Barrymore goes toe-to-toe with her.

  • Very Bad Things

    Very Bad Things

    ★½

    I think I liked this when I saw it on video, but back then I didn’t know any better. There is so much bless happening in the film that it wants you to believe. And for the most part it is just mean. That said, some early Berg chops. There are very successful sequences that point to the filmmaker he would become.