Highest rated films

  • Nebraska

    ★★★★★

  • Computer Chess

    ★★★★★

  • Dealin' with Idiots

    ★★★★★

  • The Bling Ring

    ★★★★½

  • Behind the Candelabra

    ★★★★½

  • This Is Martin Bonner

    ★★★★½

  • Stoker

    ★★★★

  • Blue Jasmine

    ★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★★

  • Wild Strawberries

    ★★★★★

  • Jubal

    ★★★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★½

  • L'Avventura

    ★★★★½

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★★½

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★

  • M

    ★★★★

  • War of the Worlds

    ★★★★

  • Sense and Sensibility

    ★★★★

  • Superman Returns

    ★★★★

  • Rio Bravo

    ★★★★

  • A Woman Is a Woman

    ★★★★

  • On Her Majesty's Secret Service

    ★★★★

  • Purple Noon

    ★★★★

  • The Parallax View

    ★★★★

By week

Jan Dec
  • 135 Films watched
  • 11.2 Average per month
  • 2.6 Average per week
Jan Dec
  • 1 List created
  • 0.1 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

This Is 40

Jan 10

Last Film

The Dark Knight Rises

Dec 31

Diary Milestones

Proof
50th May 25
Fast Times at Ridgemont High
100th Nov 17

Most Watched

Side Effects

twice

Genres, countries & languages

Drama
72 films
Thriller
40 films
Comedy
39 films
Action
34 films
Crime
26 films
Adventure
21 films
Sci Fi
20 films
Romance
20 films
Horror
14 films
Mystery
11 films
USA
114 films
UK
19 films
France
10 films
Canada
6 films
Italy
5 films
Germany
5 films
Ireland
2 films
Spain
2 films
Sweden
2 films
India
2 films
English
126 films
French
4 films
German
2 films
Italian
2 films
Swedish
1 film
Western
Average 3.75
Mystery
Average 3.50
Romance
Average 3.50
Drama
Average 3.35
Comedy
Average 3.19
Horror
Average 3.17
Thriller
Average 2.91
Crime
Average 2.81
Adventure
Average 2.42
Fantasy
Average 2.25
Germany
Average 4.10
Italy
Average 4.10
France
Average 3.79
USA
Average 2.87
UK
Average 2.67
French
Average 4.00
English
Average 2.90

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 27 Added 79

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Jonathan’s most liked review

Gravity

Gravity

Been sitting on logging this a week as I can't decide how many stars to give it. A complete bore with some stunning set pieces. Personally I didn't dig the 3-D. Any 3-D That stood out, so to speak, felt gimmicky. Still, I wonder if I should give it more credit on visuals alone. Not rating it for now.

More reviews

Jonathan’s most liked list

Grand Illusion
Seven Samurai
The Lady Vanishes

Complete Criterion Collection

A complete listing of Criterion Collection films. Includes out of print titles, DVD and Blu-ray (sorry, laserdisc completists) under the Criterion label, so no Eclipse titles here.

Titles grabbed from this page on Criterion's site.

Last Updated April 1, 2013. (No, really.)

More lists

Highs and lows

Highest average

Rear Window
Average weighted rating:

4.4

Lowest average

After Earth
Average weighted rating:

1.7

Most popular

Black Swan
Average weighted rating:

4.1

Most obscure

The Future
Average weighted rating:

3.2

Films Jonathan watched in 2013

  • The Dark Knight Rises
  • Nebraska
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • Only God Forgives
  • The Lone Ranger
  • The Bling Ring
  • You Ain't Seen Nothin' Yet
  • Elysium
  • Behind the Candelabra
  • Berberian Sound Studio
  • Gimme the Loot
  • Prince Avalanche
  • Room 237
  • Olympus Has Fallen
  • Dealin' with Idiots
  • Stoker
  • This Is Martin Bonner
  • Blackfish
  • The Wolverine
  • The Future
  • Drinking Buddies
  • World War Z
  • To the Wonder
  • Frances Ha
  • Computer Chess
  • Von Ryan's Express
  • When Harry Met Sally...
  • On Her Majesty's Secret Service
  • This Is the End
  • The Informer
  • The World's End
  • The Cabinet of Dr. Caligari
  • The Getaway
  • Pain & Gain
  • Bernie
  • Fast Times at Ridgemont High
  • French Kiss
  • Last Vegas
  • Robin Hood: Prince of Thieves
  • Mama
  • Bridget Jones's Diary
  • After Earth
  • Gravity
  • Fail Safe
  • North Sea Hijack
  • Young Mr. Lincoln
  • Dredd
  • All Dogs Go to Heaven
  • Wild Strawberries
  • Life of Pi
  • Sense and Sensibility
  • Half Baked
  • The Eiger Sanction
  • Shane
  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy
  • The Party
  • The Cutting Edge
  • Magic Mike
  • Everyone Says I Love You
  • High Anxiety
  • Blue Jasmine
  • Clear History
  • The World of Henry Orient
  • M
  • The Conjuring
  • Jubal
  • War of the Worlds
  • John Carter
  • Kiss Me Deadly
  • Pacific Rim
  • One for the Money
  • L'Avventura
  • End of Watch
  • Side Effects
  • Savages
  • Jack the Giant Slayer
  • Side Effects
  • Man of Steel
  • Primer
  • Pitch Perfect
  • A Woman Is a Woman
  • The Man Who Knew Too Much
  • Rio Bravo
  • Le Petit Soldat
  • Punch-Drunk Love
  • Proof
  • Purple Noon
  • Silver Linings Playbook
  • Superman Returns
  • A Dangerous Method
  • The Parallax View
  • Star Trek Into Darkness
  • Gangster Squad
  • The Great Gatsby
  • White Dog
  • Iron Man 3
  • Colors
  • To Rome with Love
  • Death Wish 3
  • Oblivion
  • S.W.A.T.
  • Stage Fright
  • United 93
  • Snow White and the Huntsman
  • Rosemary's Baby
  • Black Swan
  • Trouble the Water
  • Drive
  • Edward Scissorhands
  • Rear Window
  • Neighbors
  • Boyz n the Hood
  • Explorers
  • Neighbors
  • Your Highness
  • Citizen Kane
  • In the Realms of the Unreal
  • Close Encounters of the Third Kind
  • Always
  • 1941
  • Amistad
  • Les Misérables
  • Don Jon
  • Haunter
  • Spring Breakers
  • Much Ado About Nothing
  • Our Nixon
  • Cube
  • Evil Dead
  • Upstream Color
  • John Dies at the End
  • The Devil Inside
  • Django Unchained
  • The Possession
  • This Is 40

World map

Highly rated films Jonathan is yet to see

  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Twisted: The Untold Story of a Royal Vizier
  • Short Term 12
  • Like Father, Like Son
  • Hope
  • Puella Magi Madoka Magica the Movie Part III: Rebellion
  • Before Midnight
  • The Great Beauty

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more