Sort by

Jasper has logged 55 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
300

300

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
La Femme Nikita

La Femme Nikita

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Flesh + Blood

Flesh + Blood

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Downrange

Downrange

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Animal Crossing: The Movie

Animal Crossing: The Movie

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Brick

Brick

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Boy

Boy

2010
×
★★★½
Edit this entry  
03
Constantine

Constantine

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Super Mario Bros.

Super Mario Bros.

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry