Kev has logged 551 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Duck Amuck

Duck Amuck

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Sun

A Sun

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
You Cannot Kill David Arquette

You Cannot Kill David Arquette

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Nicky

Little Nicky

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Extraction

Extraction

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Residue

Residue

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spree

Spree

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Nobody Knows I'm Here

Nobody Knows I'm Here

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Tesla

Tesla

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Long Toast

Long Toast

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Happy Old Year

Happy Old Year

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Education

Education

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Burnt Orange Heresy

The Burnt Orange Heresy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Zombi Child

Zombi Child

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sleepwalk

Sleepwalk

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
His House

His House

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry