RSS feed for Matthew
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
American Assassin

American Assassin

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sorry For Your Loss

Sorry For Your Loss

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Pork Pie

Pork Pie

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bernadette

Bernadette

×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fyre

Fyre

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dracula Untold

Dracula Untold

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Predator

The Predator

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Snakes on a Plane

Snakes on a Plane

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Family Man

The Family Man

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Primer

Primer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry