RSS feed for elaina
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Vice

Vice

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Blame!

Blame!

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Lot in Sodom

Lot in Sodom

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ballet Mécanique

Ballet Mécanique

1924
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Flesh for Frankenstein

Flesh for Frankenstein

1973
×
★★★
Edit this entry  
04
Liquid Sky

Liquid Sky

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
It Follows

It Follows

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★½
Edit this entry  
17
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Noriko's Dinner Table

Noriko's Dinner Table

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Society

Society

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
★★★★
Edit this entry  
12
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Raw

Raw

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
Edit this entry  
07
Mark of the Devil

Mark of the Devil

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Angst

Angst

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Vampyros Lesbos

Vampyros Lesbos

1971
×
★★
Edit this entry  
17
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Renaissance

Renaissance

1964
×
Edit this entry  
10
Immoral Tales

Immoral Tales

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Endless

The Endless

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Marwencol

Marwencol

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rabid

Rabid

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Zone

The Zone

2011
×
Read the review Edit this entry  
20
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Decameron

The Decameron

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Spider Baby

Spider Baby

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Tag

Tag

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Phantom of Liberty

The Phantom of Liberty

1974
×
★★★★
Edit this entry  
14
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Salomé

Salomé

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry