2017

elaina sevrina elaina sevrina’s year in review

elaina’s highest rated films

  • Possession

    ★★★★★

  • The Hours

    ★★★★★

  • The Devils

    ★★★★★

  • Orpheus

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Fantastic Planet

    ★★★★★

  • One Piece: Baron Omatsuri and the Secret Island

    ★★★★★

  • The Holy Mountain

    ★★★★★

  • The Neon Demon

    ★★★★★

  • Three Colors: Red

    ★★★★★

  • Stalker

    ★★★★★

  • Maniac

    ★★★★★

  • Drive

    ★★★★★

  • Björk: Biophilia Live

    ★★★★★

  • The Similars

    ★★★★★

  • Dancer in the Dark

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 149 Films watched
  • 12.4 Average per month
  • 2.9 Average per week

Milestones

First Film

Rogue One: A Star Wars Story

Jan 1

Most Watched

Wonder Woman

3 times

Possession

twice

Repo! The Genetic Opera

twice

Last Film

Possession

Dec 25

Featured lists

2017 films ranked

elaina sevrina

i haven't seen shit this year!!!

  • Kuso
  • The Party
  • Baby Driver
  • The Shape of Water
  • It Comes at Night
  • Wonder Woman
  • Free Fire
  • Okja
  • The Beguiled
  • XX
  • Spider-Man: Homecoming
  • A Dog's Purpose
  • mother!
  • Burlesque: Heart of the Glitter Tribe
  • The Hitman's Bodyguard
  • Skins

Genres, Countries & Languages

Drama
73 films
Horror
43 films
Thriller
29 films
Comedy
28 films
Action
25 films
Fantasy
24 films
Sci Fi
21 films
Mystery
18 films
Adventure
15 films
Romance
15 films
USA
72 films
UK
34 films
France
25 films
Germany
10 films
Italy
9 films
Japan
9 films
Canada
4 films
Denmark
3 films
Sweden
3 films
South Korea
3 films
English
115 films
French
22 films
German
13 films
Japanese
11 films
Spanish
7 films
Latin
7 films
Russian
5 films
Italian
4 films
Swedish
3 films
Korean
3 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 25 Added 109

Watchlist

Stars

Directors

Crew

elaina’s most liked review

The Shape of Water

im so ready for guillermo del toro's flawless abe sapien romance fanfic

More reviews

elaina’s most liked list

IAMX & film

I’ve always taken huge inspiration from film. In fact, I’ve spent more time watching films than I have listening to music. - Chris Corner, 2016
---
a list dedicated to multi-instrumentalist, producer, visual artist, and notable wine mom, chris corner and his second greatest love; pretentious art house cinema. these…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Stalker
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

XX
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

You Can Be Happy

Films watched in 2017

  • Possession
  • Alphaville
  • The Untouchables
  • Le Samouraï
  • The Substitute
  • Cromwell
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Cracks
  • I Am Not Madame Bovary
  • Funny Games
  • Blood for Dracula
  • Mary, Queen of Scots
  • Repo! The Genetic Opera
  • Spermula
  • Henry VIII and His Six Wives
  • The Strange Case of Dr. Jekyll and Miss Osbourne
  • The Hours
  • Ghost Bride of Dracula
  • Anne of the Thousand Days
  • A Man for All Seasons
  • The Virgin Queen
  • The Devils
  • Get Out
  • Repo! The Genetic Opera
  • Stoker
  • Tickled
  • Wonder Woman
  • El Cid
  • The Love Witch
  • The Duke of Burgundy
  • The Handmaiden
  • Spider Baby
  • Trainspotting
  • Possession
  • My Life as a Zucchini
  • Orpheus
  • XX
  • House
  • Suspiria
  • Fantastic Planet
  • Tank Girl
  • The Hitman's Bodyguard
  • The Marriage of Maria Braun
  • The Fifth Element
  • Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams
  • One Piece Film: Strong World
  • One Piece: Baron Omatsuri and the Secret Island
  • The People vs. George Lucas
  • Delicatessen
  • The Holy Mountain
  • Haus of Pain
  • Baby Driver
  • The Fly
  • The Young Girls of Rochefort
  • Wonder Woman
  • Spider-Man: Homecoming
  • Björk: MTV Unplugged & MTV Live
  • John Wick
  • Serial Mom
  • The Beguiled
  • Okja
  • The Secret Life of Pets
  • The Neon Demon
  • The Royal Tenenbaums
  • Three Colors: Red
  • From Caligari to Hitler: German Cinema in the Age of the Masses
  • Stalker
  • The Handmaiden
  • Maniac
  • Skins
  • The Eyes of My Mother
  • Drive
  • Wonder Woman
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Burlesque: Heart of the Glitter Tribe
  • The Innocents
  • Oh, Hello: On Broadway
  • Lady Snowblood
  • Berserk: The Golden Age Arc 3 - The Advent
  • Berserk: The Golden Age Arc 2 - The Battle for Doldrey
  • Jackie
  • I Am Not Your Negro
  • Get Out
  • Cailleach
  • Björk: Biophilia Live
  • Tickling Giants
  • The Canal
  • Halloween III: Season of the Witch
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • The Similars
  • Hannibal Rising
  • Ginger Snaps
  • The Witch Who Came from the Sea
  • When Bjork Met Attenborough
  • Cooties
  • I Am Divine
  • The Stylist
  • The Devils
  • We Are the Night
  • The Stomach
  • The Home
  • Venefica
  • Hour of the Wolf
  • A Slightly Pregnant Man
  • Carnage
  • Dancer in the Dark
  • The Red Shoes
  • Berserk: The Golden Age Arc 1 - The Egg of the King
  • Possibly in Michigan
  • Batman: Bad Blood
  • A Separation
  • Nocturnal Animals
  • Free Fire
  • The Truman Show
  • Dreams
  • Passage
  • Lost River
  • The Omen
  • The White Stripes: Under Blackpool Lights
  • Blow-Up
  • I Graduated, But...
  • Brassed Off
  • L'Avventura
  • Rita, Sue and Bob Too
  • The Seventh Seal
  • The Umbrellas of Cherbourg
  • Green Room
  • 24 Hours in the Life of a Clown
  • Eating Raoul
  • Passionless Moments
  • Premonition Following an Evil Deed
  • The Alphabet
  • Six Men Getting Sick
  • Junkopia
  • The Nest
  • My Beautiful Laundrette
  • The Long Good Friday
  • Jubilee
  • The Lego Batman Movie
  • The Grand Budapest Hotel
  • The Pit and the Pendulum
  • Get Carter
  • Broken
  • A Clockwork Orange
  • Kes
  • if....
  • Moonlight
  • You Can Be Happy
  • Rogue One: A Star Wars Story

Highly rated films elaina missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Coco
  • Hans Zimmer Live in Prague
  • Paddington 2
  • Call Me by Your Name
  • Saturation
  • Blade Runner 2049
  • LA 92

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more