Sort by

Matt T has logged 60 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nurse Betty

Nurse Betty

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Waiting to Exhale

Waiting to Exhale

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gilda

Gilda

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mississippi Mermaid

Mississippi Mermaid

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Poetic Justice

Poetic Justice

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Signs

Signs

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Slender Thread

The Slender Thread

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Targets

Targets

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Sweetest Thing

The Sweetest Thing

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
High Tension

High Tension

2003
×
Read the review Edit this entry  
22
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Friends with Money

Friends with Money

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Species

Species

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jungle Fever

Jungle Fever

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Something Borrowed

Something Borrowed

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blue Steel

Blue Steel

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lovely & Amazing

Lovely & Amazing

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shutter

Shutter

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Center Stage

Center Stage

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mr. Deeds Goes to Town

Mr. Deeds Goes to Town

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Kids Are All Right

The Kids Are All Right

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Animal Kingdom

Animal Kingdom

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Valley Girl

Valley Girl

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dick

Dick

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry