Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
The Flowers of St. Francis

The Flowers of St. Francis

1950
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Panda! Go Panda!: Rainy Day Circus

Panda! Go Panda!: Rainy Day Circus

1973
×
Edit this entry  
15
Panda! Go Panda!

Panda! Go Panda!

1972
×
Edit this entry  
10
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
08
In Front of Your Face

In Front of Your Face

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Dark Command

Dark Command

1940
×
Edit this entry  
03
The Pearl's Harvest

The Pearl's Harvest

2022
×
Edit this entry  
01
The Northman

The Northman

2022
×
★★
Edit this entry  
27
The Batman

The Batman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Summer of Sam

Summer of Sam

1999
×
★★★
Edit this entry  
06
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
RRR

RRR

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Edit this entry  
06
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Medea

Medea

1969
×
★★★★
Edit this entry  
05
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Vicious Lips

Vicious Lips

1986
×
★★★★
Edit this entry  
19
Knights

Knights

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Edit this entry  
08
Sun Valley Serenade

Sun Valley Serenade

1941
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★½
Edit this entry  
26
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★½
Edit this entry  
26
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★
Edit this entry  
22
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
King of Kings

King of Kings

1961
×
★★★★
Edit this entry  
10
Party Girl

Party Girl

1958
×
★★★★
Edit this entry  
08
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
By the Law

By the Law

1926
×
★★★
Edit this entry  
04
Park Row

Park Row

1952
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Intruder

The Intruder

2004
×
★★★
Edit this entry  
26
Office

Office

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Heroic Trio

The Heroic Trio

1993
×
★★★★
Edit this entry  
24
Hold Me Back

Hold Me Back

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★½
Edit this entry  
22
George of the Jungle

George of the Jungle

1997
×
Edit this entry  
22
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Edit this entry