Miles has logged 200 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Inbetweeners 2

The Inbetweeners 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★
Edit this entry  
14
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Edit this entry  
05
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
05
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fury

Fury

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
K-PAX

K-PAX

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Edit this entry  
14
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★★
Edit this entry  
14
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Killers: Live From The Royal Albert Hall

The Killers: Live From The Royal Albert Hall

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jailhouse Rock

Jailhouse Rock

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
In Fear

In Fear

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Drive

Drive

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Edit this entry  
03
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
Read the review Edit this entry  
02
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mama

Mama

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cars

Cars

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry