• Goliath

    ★★★

  • The Batman

    ★★★★½

  • Death on the Nile

    ★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • House of Gucci

    ★★★½

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★

  • Maid

  • Squid Game

    ★★★★

  • Last Night in Soho

    ★★★

  • Dune

    ★★★★

  • C'mon C'mon

    ★★★★

  • Old

    ★★★½

  • Kaamelott: The First Chapter

    ★★★

  • OSS 117: From Africa with Love

    ★★½

  • France

    ★★½

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • Returning to Reims (Fragments)

    ★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★★½

  • The Boss Baby: Family Business

    ★★½

  • Luca

    ★★★½

  • Loki

  • Black Box

    ★★★½

  • Delicious

    ★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Malcolm & Marie

    ★★★½

  • Mank

    ★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

  • The Stronghold

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • We Are Who We Are

  • Another Round

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★½

  • The Devil All the Time

    ★★★½

  • Mandibles

    ★★★½

  • Tenet

    ★★★½

  • The King of Staten Island

  • Nine Days

    ★★½

  • The Father

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

  • Zola

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★★

  • Dark Waters

    ★★★★

  • Frozen II

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • The Platform

    ★★★½

  • Joker

    ★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Play

  • The Lion King

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • The Collini Case

    ★★★

  • Shazam!

  • Us

    ★★★★½

  • Pain and Glory

    ★★★★★

  • Captain Marvel

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★½

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

  • Love at Second Sight

    ★½

  • Fyre