Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jersey Girl

Jersey Girl

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
South Park: The Streaming Wars

South Park: The Streaming Wars

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
X

X

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Saraband

Saraband

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
High School U.S.A.

High School U.S.A.

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Johnny Be Good

Johnny Be Good

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Roots: The Next Generations

Roots: The Next Generations

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Roots

Roots

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Conversations with a Killer: The John Wayne Gacy Tapes

Conversations with a Killer: The John Wayne Gacy Tapes

2022
×
Read the review Edit this entry  
29
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Beverly Hills Cop III

Beverly Hills Cop III

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Beverly Hills Cop II

Beverly Hills Cop II

1987
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
American Reunion

American Reunion

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
American Wedding

American Wedding

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
American Pie 2

American Pie 2

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
EuroTrip

EuroTrip

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
American Pie

American Pie

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Super Troopers 2

Super Troopers 2

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Super Troopers

Super Troopers

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Last Starfighter

The Last Starfighter

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
13 Fanboy

13 Fanboy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry