Sort by

Barry has logged 74 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Okja

Okja

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sunday in New York

Sunday in New York

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scary Movie

Scary Movie

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Farewell, My Lovely

Farewell, My Lovely

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
King of the Roaring 20's – The Story of Arnold Rothstein

King of the Roaring 20's – The Story of Arnold Rothstein

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
World Without End

World Without End

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
True Confessions

True Confessions

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Raisin in the Sun

A Raisin in the Sun

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jay and Silent Bob Reboot

Jay and Silent Bob Reboot

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Boy

Boy

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Eagle vs Shark

Eagle vs Shark

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Verdict

The Verdict

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
It's Alive

It's Alive

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
An Angel at My Table

An Angel at My Table

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Viva Las Vegas

Viva Las Vegas

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Brilliant Career

My Brilliant Career

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Best Intentions

The Best Intentions

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pelle the Conqueror

Pelle the Conqueror

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Conflict

Conflict

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Monterey Pop

Monterey Pop

1968
×
Read the review Edit this entry  
13
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Terror

The Terror

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bus Stop

Bus Stop

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Beneath the Planet of the Apes

Beneath the Planet of the Apes

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry