Sort by

Barry has logged 56 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The In-Laws

The In-Laws

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Honeymoon Killers

The Honeymoon Killers

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Breaker Morant

Breaker Morant

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hollywood Shuffle

Hollywood Shuffle

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Twice in a Lifetime

Twice in a Lifetime

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Star Is Born

A Star Is Born

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
What We Left Behind: Looking Back at Star Trek: Deep Space Nine

What We Left Behind: Looking Back at Star Trek: Deep Space Nine

2018
×
Read prior review Edit this entry  
21
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Thor

Thor

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Pacific

The Pacific

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Band of Brothers

Band of Brothers

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Trek: Insurrection

Star Trek: Insurrection

1998
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Mona Lisa

Mona Lisa

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
High Score

High Score

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Greatest Events of World War II in Colour

Greatest Events of World War II in Colour

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Who Killed Malcolm X?

Who Killed Malcolm X?

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
The Windsors: Inside the Royal Dynasty

The Windsors: Inside the Royal Dynasty

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Showbiz Kids

Showbiz Kids

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Atlanta’s Olympic Glory

Atlanta’s Olympic Glory

1997
×
Read the review Edit this entry  
04
16 Days of Glory

16 Days of Glory

1986
×
Read the review Edit this entry  
04
Driving Miss Daisy

Driving Miss Daisy

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Zappa

Zappa

2020
×
Read the review Edit this entry