Sort by

Ken has logged 637 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Man and a Woman

A Man and a Woman

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Days of Wine and Roses

Days of Wine and Roses

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Morgan: A Suitable Case for Treatment

Morgan: A Suitable Case for Treatment

1966
×
Read the review Edit this entry  
20
Sweet Bird of Youth

Sweet Bird of Youth

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Whisperers

The Whisperers

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Darling

Darling

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Isadora

Isadora

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Charade

Charade

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tom Jones

Tom Jones

1963
×
Read the review Edit this entry  
11
Georgy Girl

Georgy Girl

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Monsoon

Monsoon

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★
Edit this entry  
30
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Network

Network

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Edit this entry  
18
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
Read the review Edit this entry  
10
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Argo

Argo

2012
×
★★
Edit this entry  
08
Mulan

Mulan

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★
Read the review Edit this entry