Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
pradera

pradera

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for pradera
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • pradera’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Tinder Swindler

    The Tinder Swindler 2022

    ★★★★★ Watched by pradera 13 Feb 2022

    que deliciosa fofoca

  • Jesus Christ Superstar

    Jesus Christ Superstar 1973

    ★★★★★ Watched by pradera 12 Feb 2022

    FILMASSO

  • Encanto

    Encanto 2021

    ★★★★ Watched by pradera 06 Jan 2022 1

    ótimo filme mas não sei se sou burra porem não entendi algumas coisas
    1 pq a mirabel não recebeu poder
    2 pq a casa começou a se ferrar
    3 como o poder voltou

  • Hilda and the Mountain King

    Hilda and the Mountain King 2021

    ★★★★★ Watched by pradera 30 Dec 2021

    baba

  • Charlie and the Chocolate Factory

    Charlie and the Chocolate Factory 2005

    ★★★★★ Watched by pradera 13 Nov 2021

    maravilhoso amo muito

    depp tá mt gato nesse filme jesus amado

  • Harry Potter and the Order of the Phoenix

    Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007

    ★½ Watched by pradera 01 Nov 2021

    mt ruim péssimo horrível podre

  • Venom: Let There Be Carnage

    Venom: Let There Be Carnage 2021

    ★★ Watched by pradera 22 Oct 2021

    venom te amo qualquer outro personagem oq tenho a ver

  • Black Widow

    Black Widow 2021

    ★★½ Watched by pradera 17 Jul 2021

    os 2 e meio são só pq a scarlett tá mto gata pq o filme é uma bosta

  • Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

    Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train 2020

    ★★★★½ Watched by pradera 20 May 2021

    te amo rengoku te amo

  • Fatal Affair

    Fatal Affair 2020

    ½ Watched by pradera 05 Sep 2020

    horrível

  • Pan

    Pan 2015

    ★★ Watched by pradera 05 Sep 2020

    nossa esse filme me deu uma vergonha alheia absurda

  • 1922

    1922 2017

    ★ Watched by pradera 29 Jul 2020

    eu amo ratinhos 🐁🥺🖤😍🐀
    berenice e matilda meus amores essa é pra vcs

    porém o filme é uma bosta

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 8

Review Tags

6
  • amazon prime video
  • telecine play
  • netflix
  • stremio
  • globoplay
  • youtube
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro