Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Operation Hyacinth

Operation Hyacinth

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
The House

The House

2022
×
★★★½
Edit this entry  
16
Scream

Scream

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Violet

Violet

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★
Edit this entry  
14
Italian Studies

Italian Studies

2021
×
★★½
Edit this entry  
14
Station Eleven

Station Eleven

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Flesh

Flesh

1968
×
★★★
Edit this entry  
13
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Prospect

Prospect

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Firebird

Firebird

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Tully

Tully

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Strong Ones

The Strong Ones

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Together Together

Together Together

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Limbo

Limbo

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
Edit this entry  
01
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Mass

Mass

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Flee

Flee

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
An Audience with Adele

An Audience with Adele

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Adele One Night Only

Adele One Night Only

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wolf

Wolf

2021
×
★½
Edit this entry  
24
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Read prior review Edit this entry  
22
The Novice

The Novice

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Landscapers

Landscapers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★½
Edit this entry