Sort by

Prateek Sharma has logged 273 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lamb

Lamb

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Atrangi Re

Atrangi Re

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Summit of the Gods

The Summit of the Gods

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Minnal Murali

Minnal Murali

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shame

Shame

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kalira Atita

Kalira Atita

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kumbalangi Nights

Kumbalangi Nights

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Candy

Candy

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Flee

Flee

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
To Die For

To Die For

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shaolin Soccer

Shaolin Soccer

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Udaan

Udaan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Two Acres of Land

Two Acres of Land

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dhamaka

Dhamaka

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry