Prateek Sharma has logged 49 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mimi

Mimi

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
August 32nd on Earth

August 32nd on Earth

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Andaz Apna Apna

Andaz Apna Apna

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
No Smoking

No Smoking

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Good Morning

Good Morning

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
United 93

United 93

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Baby's Day Out

Baby's Day Out

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nope

Nope

2022
×
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Black Widow

Black Widow

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
My First Summer

My First Summer

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Toofaan

Toofaan

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Om Shanti Om

Om Shanti Om

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Loki

Loki

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Election

Election

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Misery

Misery

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry