Praveen has logged 163 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
Edit this entry  
30
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Downfall

Downfall

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
27
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Gunfighter

The Gunfighter

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Gods Must Be Crazy

The Gods Must Be Crazy

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Trial

The Trial

1962
×
Read the review Edit this entry  
26
The Best Offer

The Best Offer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Chorus

The Chorus

2004
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The General

The General

1926
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
02
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The General

The General

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
A Wednesday!

A Wednesday!

2008
×
★★★★
Edit this entry  
18
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry