Sort by

Prazeet has logged 91 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★
Edit this entry  
31
God of Gamblers

God of Gamblers

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Bus Stop

Bus Stop

1956
×
½
Edit this entry  
30
Tragic Hero

Tragic Hero

1987
×
★½
Edit this entry  
30
F9

F9

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Port of New York

Port of New York

1949
×
Edit this entry  
29
The Isle

The Isle

2018
×
½
Edit this entry  
29
Notes on Guler

Notes on Guler

2019
×
Edit this entry  
29
Mimi

Mimi

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Charulata

Charulata

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Halt

The Halt

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
Majboor

Majboor

1974
×
★★★
Edit this entry  
27
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
What Happened Was...

What Happened Was...

1994
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Piano

The Piano

1993
×
★★★½
Edit this entry  
27
Sink or Swim

Sink or Swim

1990
×
★★★★
Edit this entry  
26
D.O.A.

D.O.A.

1949
×
★★
Edit this entry  
26
Suddenly

Suddenly

1954
×
★½
Edit this entry  
26
From What Is Before

From What Is Before

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Sometimes, I Think About Dying

Sometimes, I Think About Dying

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Rocket Singh: Salesman of the Year

Rocket Singh: Salesman of the Year

2009
×
★★★
Edit this entry  
25
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★½
Edit this entry  
25
Amen

Amen

2011
×
★½
Edit this entry  
24
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★½
Edit this entry  
24
Last Fragments of Winter

Last Fragments of Winter

2011
×
Edit this entry  
23
24 Frames

24 Frames

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
High Ground

High Ground

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★½
Edit this entry  
22
Prison on Fire

Prison on Fire

1987
×
★★★½
Edit this entry  
22
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
In Praise of Love

In Praise of Love

2001
×
★★★½
Edit this entry  
20
Mandy the Haunted Doll

Mandy the Haunted Doll

2018
×
½
Edit this entry  
20
Sparsh

Sparsh

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Aakrosh

Aakrosh

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Padatik

Padatik

1973
×
★★★½
Edit this entry  
19
Calcutta 71

Calcutta 71

1972
×
★★★★
Edit this entry  
19
Interview

Interview

1971
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Family Man

The Family Man

2000
×
★★★
Edit this entry  
18
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A River Called Titas

A River Called Titas

1973
×
★★★½
Edit this entry  
17
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
Edit this entry  
17
Even Red Can Be Sad

Even Red Can Be Sad

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Bad Guy

Bad Guy

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pietà

Pietà

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★½
Edit this entry  
15
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★
Edit this entry  
15
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★½
Edit this entry