Precious_Films has logged 61 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Relic

Relic

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Krisha

Krisha

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Edit this entry  
29
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Following

Following

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry