Sort by

preisman has logged 61 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Ridiculous 6

The Ridiculous 6

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Son of a Gun

Son of a Gun

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Two Faces of January

The Two Faces of January

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pu-239

Pu-239

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Police Story: Lockdown

Police Story: Lockdown

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mimic

Mimic

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Legend

Legend

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Project Shadowchaser III

Project Shadowchaser III

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Scanners

Scanners

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Infini

Infini

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lone Survivor

Lone Survivor

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Halloween

Halloween

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rambo III

Rambo III

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Assassins

Assassins

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Burke & Hare

Burke & Hare

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Rover

The Rover

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rubber

Rubber

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
48 Hrs.

48 Hrs.

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Zombeavers

Zombeavers

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dune

Dune

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rubber

Rubber

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry