Sort by

Paul has logged 892 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
31
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★★
Edit this entry  
31
Two Weeks in Another Town

Two Weeks in Another Town

1962
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★
Edit this entry  
30
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★
Edit this entry  
29
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
Edit this entry  
28
Worth

Worth

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Edit this entry  
27
Downhill Racer

Downhill Racer

1969
×
★★★★
Edit this entry  
27
Justice League: The New Frontier

Justice League: The New Frontier

2008
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
★½
Edit this entry  
26
Beat the Devil

Beat the Devil

1953
×
★★½
Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
25
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
24
Joan Didion: The Center Will Not Hold

Joan Didion: The Center Will Not Hold

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Dig

The Dig

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
The Desperate Hours

The Desperate Hours

1955
×
★★★
Edit this entry  
22
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Mind Game

Mind Game

2004
×
★★★★
Edit this entry  
21
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
Edit this entry  
20
The Booksellers

The Booksellers

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★★½
Edit this entry  
18
Coming 2 America

Coming 2 America

2021
×
★★
Edit this entry  
17
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Personal Velocity

Personal Velocity

2002
×
★★½
Edit this entry  
16
A Town Called Panic

A Town Called Panic

2009
×
★★★½
Edit this entry  
15
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Edit this entry  
14
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Promise Her Anything

Promise Her Anything

1966
×
★★★
Edit this entry  
14
Bright Lights, Big City

Bright Lights, Big City

1988
×
★★★½
Edit this entry  
13
Kansas City Confidential

Kansas City Confidential

1952
×
★★★½
Edit this entry  
12
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Humans

The Humans

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
Read other review Edit this entry  
11
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry