Sort by

Emily has logged 32 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Clowns

The Clowns

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Viktoria

Viktoria

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Up to His Ears

Up to His Ears

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Captain

The Captain

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Comedy of Power

Comedy of Power

2006
×
Read the review Edit this entry  
27
Our Day Will Come

Our Day Will Come

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Chinese Box

Chinese Box

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
In Her Name

In Her Name

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Horrible Woman

A Horrible Woman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Where I Belong

Where I Belong

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Film Like Any Other

A Film Like Any Other

1968
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Our Kind of Traitor

Our Kind of Traitor

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Babel

Babel

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Renoir

Renoir

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Mad

Mad

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Edit this entry  
16
Gauguin: Voyage to Tahiti

Gauguin: Voyage to Tahiti

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Loitering with Intent

Loitering with Intent

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
See You Next Tuesday

See You Next Tuesday

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Take Me to the River

Take Me to the River

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Low Down

Low Down

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sheep

Sheep

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gabriel

Gabriel

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Young Goethe in Love

Young Goethe in Love

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Coffee in Berlin

A Coffee in Berlin

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry