Sort by

PresidentJ has logged 150 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hotel Rwanda

Hotel Rwanda

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
history of the entire world, i guess

history of the entire world, i guess

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
1/57: Experiment with Synthetic Sound (Test)

1/57: Experiment with Synthetic Sound (Test)

1957
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Surrogates

Surrogates

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
Read the review Edit this entry  
20
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Daybreakers

Daybreakers

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
'E'

'E'

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
1000 Frames

1000 Frames

1966
×
½
Read the review Edit this entry  
18
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1897
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
District 9

District 9

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Twilight

Twilight

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cats & Dogs

Cats & Dogs

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Green Hornet

The Green Hornet

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Way Down: God, Greed, and the Cult of Gwen Shamblin

The Way Down: God, Greed, and the Cult of Gwen Shamblin

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cocktail

Cocktail

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fauci

Fauci

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
05
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Extremely Loud & Incredibly Close

Extremely Loud & Incredibly Close

2011
×
Read the review Edit this entry  
27
Tower Heist

Tower Heist

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
21

21

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry