Sort by

Matthew has logged 335 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Run

Run

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Game Over

Game Over

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
His House

His House

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Greenland

Greenland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dead End

Dead End

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Grumpy Cat's Worst Christmas Ever

Grumpy Cat's Worst Christmas Ever

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Small Soldiers

Small Soldiers

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Recipe for Seduction

A Recipe for Seduction

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Recipe for Seduction

A Recipe for Seduction

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Death to Smoochy

Death to Smoochy

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Alien Xmas

Alien Xmas

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Blood Diner

Blood Diner

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Holidate

Holidate

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hallow

The Hallow

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fatman

Fatman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mac and Me

Mac and Me

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Rescuers Down Under

The Rescuers Down Under

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Blood Vessel

Blood Vessel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Possessor

Possessor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Humanoids from the Deep

Humanoids from the Deep

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Burning Bright

Burning Bright

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Trump Card

Trump Card

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Alone

Alone

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
We're Back! A Dinosaur's Story

We're Back! A Dinosaur's Story

1993
×
★★
Read the review Edit this entry