• Cadaver

    Cadaver

    ★★

    Same as every thriller investigation film.. Just some twists excites you or may be not


    Give a try

  • Archana 31 Not Out

    Archana 31 Not Out

    ★★★

    Excellent WRITING 💥🔥

    GOOD ONE

    PERFORMANCE 👀💥

    Screenplay is superb👍🏼

    AISHWARYA LEKSHMI❤😌🔥

    Must watch

  • 19(1)(a)

    19(1)(a)

    ★★★★

    THIS IS BEAUTY❤✨





    LOVED IT

    STORY, SCREENPLAY, MUSIC, CHARACTER ARC, CINEMATOGRAPHY, LIGHTING, ART DIRECTION, PERFORMANCE CASTING, DIALOGUE.


    GOOD ONE

    GIVE IT A TRY.

  • 12th Man

    12th Man

    ★★½

    Good one👍🏼

    Casting is good

    JEETHU JOSEPH DIRECTION IS AWESOME ❤💥

  • Gulu Gulu

    Gulu Gulu

    ★★★★

    For me personally want to re rewatch it over and over👀😂💥


    Story, script, screenplay is just😤🔥💥❤🎬

    Art direction and DOP awesome😊 🎬🛐❤

    RATHNA KUMAR
    OCT 2017

    EVERY CHARACTER IS SOOOO GOOD. THEIR PERFORMANCE IS SUPER GOOD❤🎬

    Went with 3 friend of mine.. All were saying "not that much worth, disappointment for me, I expected like DOCTOR i expected like DON" I don't know what they are talking about


    I ENJOYED THIS FILM THOROUGHLY 🔁

    COMEDY/DRAMA/THRILLER/ACTION🎬 ❤🛐



    Give it a TRY👍🏼

  • Ante... Sundaraniki!

    Ante... Sundaraniki!

    ★★★

    Good one


  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★

    Art direction

    DOP&lighting

    Casting 💥and their performance 🔥🔥👀

    Investigation STORY

    THE SCREENPLAY IS JUST😤🔥💥🛐🎬

    Watchable

    Good one

    DIRECTION IS GREAT 🎬

  • What Will People Say

    What Will People Say

    ★★★

    Good one

    Must watch!



    THE LAST SHOT👀

    DOP&lighting 💥❤💥❤

    IRAN HAQ🙏🏾❤😌🔥

  • Annayum Rasoolum

    Annayum Rasoolum

    ★★★½

    ANNA❤RASOOL

  • The Turin Horse

    The Turin Horse

    ★★★★

    Visuals👀🛐🛐🛐🛐🎬

    THE DINNER SCENE AFTER 20 MINUTES IS ART💀🛐🎬❤

    Throughout the film there is only one BACKGROUND SCORE

    Very very strong film in story wise and TECHNICAL wise💥😲🎬

    THIS IS ART.

    THE CAST🔥🔥💥💥🎬

    Best performance

    Must watch!!

    THIS IS CINEMA.

  • Shadow of the Night

    Shadow of the Night

    First of all initially I had a doubt on THIS NON-LINEAR "SINGLE TAKE" FILM

    I thought it was a lie.. And there was some cuts

    But then after interval by watching THE MAKING- OF THIS NON-LINEAR SINGLE TAKE FILM .. Now I'm saying that THIS IS A FILM SHOT IN SINGLE TAKE IN NON-LINEAR STRUCTURE 💥🛐

    Must watch!


    AR RAHMAN IS JUST 🛐🛐🛐🛐🛐🛐🛐🛐🛐🛐🛐🛐🛐🛐🛐🛐🛐🛐🛐🛐🛐🛐🛐🛐🛐🛐🛐🛐🛐🛐🛐🛐🛐🛐🛐🛐🛐🛐🛐

    Without AR I can't imagine this film

    DIRECTOR PARTHIBAN-A CINEMA LOVER 🛐🎬❤👀

    "MAIRAANDI ORU BUTTON AH OZHUNHA…

  • Maamanithan

    Maamanithan

    ★★★

    SEENU RAMASAAMY IS BLISS😌❤🎬(one of the most important director in tamil cinema)

    Loved it.

    Sethupathi acting 💥

    Week screenplay

    ILLAYARAJA MUSIC 🛐💀❤

    OVERALL I ENJOYED IT.

    MUST WATCH 👍🏼