Dan has logged 155 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Heaven’s Waiting

Heaven’s Waiting

×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Seven Sundays

Seven Sundays

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Dead Kids

Dead Kids

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
Read the review Edit this entry  
17
The Hustle

The Hustle

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Beach

The Beach

2000
×
Edit this entry  
17
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
Edit this entry  
17
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Brightburn

Brightburn

2019
×
★½
Edit this entry  
20
Perfect Sense

Perfect Sense

2011
×
★★★½
Edit this entry  
20
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

2004
×
Read the review Edit this entry  
28
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Miss Baek

Miss Baek

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Herstory

Herstory

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tag

Tag

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Post

The Post

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
Read the review Edit this entry  
12
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
Read the review Edit this entry  
04
The Perfection

The Perfection

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
30
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry