RSS feed for Prime_pics
  • The Predator

    The Predator

    ½

    This was painful to watch. It’s honestly dreadful, do not watch this. It’s an insult to the human intelligence. It’s a disgrace to the franchise and is probably my least favourite film of 2018
    9%

  • Spider-Man

    Spider-Man

    ★★½

    I liked this film growing up, but looking back now it just does not hold up. 
    The performances are probably the weakest part of this film. I’ve never been a fan of Maguire as spider-man and I just couldn’t buy his performance. Kristen Dunst didn’t really do a good job and James Franco also gave a weak performance. William Defoe is just hilarious, but unironically it falls flat.
    I wasn’t a fan of the intentional cheesiness, and the visual effects…

  • Mission: Impossible - Fallout

    Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★★

    Probably one of my favourite modern action movies. This is just so damn entertaining.
    The performances were really good, I liked Henry Cavil’s performance was good and Simon Pegg was a delight as always. But let’s talk about the driving force of this film, Tom Cruise. His dedication is just so inspiring. I don’t think I’ve seen anything like it. The stunts were absolutely amazing. Any film that decides to use practical effects over CGI earns my respect and this…

  • Rogue One: A Star Wars Story

    Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★★

    This is just such an entertaining film. It truly captures the essence of Star Wars.
    The performances were good but I believe that we could’ve got more information about the Rogue One crew. Ben Mendleson was a highlight and he was an excellent villain.
    The visual effects in this film are outstanding, although the cgi on Tarkin could have looked a little bit better. 
    The soundtrack is god-tire. Giacchino did such a great job, especially how it was made in…

  • The Hitman's Bodyguard

    The Hitman's Bodyguard

    ★★★★

    If this film didn’t have Ryan Reynolds and Samuel L Jackson it wouldn’t have been as good

  • Toy Story 4

    Toy Story 4

    ★★★★★

    Like most people I was sceptical about this film, I wasn’t sure if it was necessary due to the perfect ending of the third. But you don’t need to worry about that, my mind was totally changed.
    -The animation was stunning, it was honestly so realistic and took my breath away.
    -My god the humour was perfect, this film had me laughing my ass off, I think it’s the funniest animated film I have ever seen.
    -The voice acting was…

  • Shazam!

    Shazam!

    ★★★½

    Really disappointed with this film, the interactions between Shazam and Freddy was by far the best part of the film. 
    The humour didn’t land most times which is a shame because everyone was saying it is a hilarious film.
    The cgi was really poor, it wouldn’t bother me as much if the fight scenes had some depth or emotional weight behind it, but it didn’t. 
    Cinematography was bland and the score was forgettable.
    The acting was really good, especially Zachari…

  • Life

    Life

    ★★½

    Generic plot, with generic characters. 
    There isn’t anything too special about this film apart from the cgi and some of the visuals.
    The script was terrible and the actors tried their best, but ultimately this ‘alien’ ripoff falls flat.

  • The Dark Knight

    The Dark Knight

    ★★★★★

    What can I say other than it’s a masterpiece.

    This film is amazing
    The acting is amazing
    The practical effects are amazing 
    The cinematography is amazing
    The sound design is amazing
    The costume design is amazing 
    The storytelling is amazing 
    The themes are amazing
    The joker is amazing
    It’s amazing.

  • Velvet Buzzsaw

    Velvet Buzzsaw

    ★★★½

    I was quite disappointed with this, it has good elements such as some of the horror, good writing. Jake Gyllenhaal was fantastic, the other actors were good apart from Zawe Ashton. The cinematography was also great.
    One of the biggest problems was that the trailers showed almost all of the horror bits, the lack of a main character didn’t really work for me. They marketed Jake Gyllenhaal as the main character but he really isn’t. 
    The pacing is a bit…

  • Bird Box

    Bird Box

    ★★★

    I heard lots of positive stuff about this film so I went in with high expectations which unfortunately weren’t met.
    The film follows two story lines. One set in the past when the event started and one in the present day .
    The only interesting one was the one set in the past and the one set in the present was predictable and lacked tension.
    The performances were fine, cinematography was bland.
    I personally think this should’ve been a comedy like this is the end

  • Avengers: Age of Ultron

    Avengers: Age of Ultron

    ★★½

    This was such a disappointing sequel to one of my favourite MCU films. Age of Ultron just feels so cluttered with too many side plots.
    Ton'y character is so different from Iron Man 3 which cheapened his character in this film.
    Thor is useless and doesn't have much to do.
    Bruce Banner and Black Widow were very weak, their love story is very generic and cringey.
    Vision, Quicksilver, and Scarlet Witch were very weak in this film and felt very…