Sort by

ChangingReels has logged 177 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Sweet Bird of Youth

Sweet Bird of Youth

1962
×
★★★★
Edit this entry  
30
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Museum Scream

Museum Scream

2003
×
★★½
Edit this entry  
30
Augustus: The First Emperor

Augustus: The First Emperor

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
An Outrage

An Outrage

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
9

9

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
A Funny Thing Happened on the Way to the Forum

A Funny Thing Happened on the Way to the Forum

1966
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mr. Wrong

Mr. Wrong

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Some of My Best Friends Are...

Some of My Best Friends Are...

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
It Happened on Fifth Avenue

It Happened on Fifth Avenue

1947
×
★★★½
Edit this entry  
19
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★½
Edit this entry  
18
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Desk Set

Desk Set

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Shearing Animation

Shearing Animation

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Drums West

Drums West

1961
×
★★★
Edit this entry  
18
Cat and Mouse

Cat and Mouse

1960
×
★★★
Edit this entry  
17
I Could Go on Singing

I Could Go on Singing

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lured

Lured

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1941
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Batman: The Killing Joke

Batman: The Killing Joke

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
Perfume: The Story of a Murderer

Perfume: The Story of a Murderer

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Free In Deed

Free In Deed

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Kiss

The Kiss

1896
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dracula Untold

Dracula Untold

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Capturing the Friedmans

Capturing the Friedmans

2003
×
★★½
Edit this entry  
10
The Dancing Boys of Afghanistan

The Dancing Boys of Afghanistan

2010
×
Edit this entry  
09
Jonestown: The Life and Death of Peoples Temple

Jonestown: The Life and Death of Peoples Temple

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Alice

Alice

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
GTFO: Get The F% Out

GTFO: Get The F% Out

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
God Loves Uganda

God Loves Uganda

2013
×
★★★½
Edit this entry  
05
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
Read the review Edit this entry  
04
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1981
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Student

The Student

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Death and Life of Marsha P. Johnson

The Death and Life of Marsha P. Johnson

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
Making a Murderer

Making a Murderer

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
Igby Goes Down

Igby Goes Down

2002
×
★★½
Edit this entry  
29
Don't Hug Me I'm Scared

Don't Hug Me I'm Scared

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Don't Hug Me I'm Scared 5

Don't Hug Me I'm Scared 5

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Don't Hug Me I'm Scared 3

Don't Hug Me I'm Scared 3

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Don't Hug Me I'm Scared 2

Don't Hug Me I'm Scared 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Don't Hug Me I'm Scared 6

Don't Hug Me I'm Scared 6

2016
×
Edit this entry  
29
Don't Hug Me I'm Scared 4

Don't Hug Me I'm Scared 4

2015
×
★★★½
Edit this entry