Tyler has logged 56 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Batman: Soul of the Dragon

Batman: Soul of the Dragon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Godzilla, King of the Monsters!

Godzilla, King of the Monsters!

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Billie Eilish: The World's a Little Blurry

Billie Eilish: The World's a Little Blurry

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Tom & Jerry

Tom & Jerry

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
300

300

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Contact

Contact

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Earwig and the Witch

Earwig and the Witch

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Supernova

Supernova

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hitchcock

Hitchcock

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Up

Up

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Pink Panther

The Pink Panther

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shadow in the Cloud

Shadow in the Cloud

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Stand and Deliver

Stand and Deliver

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Flora & Ulysses

Flora & Ulysses

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jersey Girl

Jersey Girl

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Duplex

Duplex

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fear of Rain

Fear of Rain

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Dead Pigs

Dead Pigs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Brown Sugar

Brown Sugar

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Finding 'Ohana

Finding 'Ohana

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ghost Rider

Ghost Rider

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bliss

Bliss

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Love Story

Love Story

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry