• The Lost World: Jurassic Park

    ★★★

  • Twin Town

    ★★★★½

  • The Castle

  • Doodlebug

    ★★★★

  • Scream

    ★★★★

  • Beavis and Butt-Head Do America

    ★★★★

  • Romeo + Juliet

    ★★★

  • Trainspotting

    ★★★★★

  • GoldenEye

    ★★★★½

  • Toy Story

    ★★★★

  • Se7en

    ★★★★★

  • Clueless

    ★★★★

  • La Haine

    ★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • New Nightmare

    ★★★★

  • War of the Buttons

    ★★★½

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • The Lion King

    ★★★★½

  • Wayne's World 2

    ★★★

  • Addams Family Values

    ★★★½

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★★

  • Dazed and Confused

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • Swing Kids

    ★★★

  • Falling Down

    ★★★★

  • Nine Inch Nails: Broken

  • Army of Darkness

    ★★★★½

  • Braindead

    ★★★½

  • Cool World

    ★★★

  • Encino Man

    ★★★

  • Alien³

    ★★★½

  • Wayne's World

    ★★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★★★

  • Hook

    ★★★★★

  • Bill & Ted's Bogus Journey

    ★★★½

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★★

  • The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

    ★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Kindergarten Cop

    ★★★★

  • Edward Scissorhands

    ★★★★½

  • Predator 2

    ★★★

  • Rocky V

    ★★

  • Troll 2

    ½

  • The Exorcist III

    ★★★★

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★★★

  • Bill & Ted's Excellent Adventure

    ★★★★

  • Die Hard

    ★★★½

  • Good Morning, Vietnam

    ★★★★

  • Planes, Trains and Automobiles

    ★★★★

  • Jaws: The Revenge

  • Predator

    ★★★★★

  • The Fly

    ★★★★

  • Stand by Me

    ★★★★★

  • Aliens

    ★★★★★

  • The Adventures of Milo and Otis

    ★★★

  • Labyrinth

    ★★★★★

  • Clue

    ★★★★★

  • Rocky IV

    ★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • The Goonies

    ★★★

  • The Breakfast Club

    ★★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★★

  • The Terminator

    ★★★★

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★

  • Sleepaway Camp

    ★★★

  • Jaws 3-D

    ★★½

  • Blade Runner

    ★★★★

  • The Thing

    ★★★★

  • Rocky III

    ★★★★½

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★½

  • Mad Max 2

    ★★★★