• Halloween

    ★★★★½

  • The Wiz

    ★★

  • Grease

    ★★★★

  • Jaws 2

    ★★½

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★

  • House

    ★★★

  • Eraserhead

    ½

  • Rocky

    ★★★★½

  • Logan's Run

    ★★★★½

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★½

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★½

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • Westworld

    ★★★★

  • Live and Let Die

    ★★★★

  • The Godfather

    ★★★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • Duel

    ★★★★

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★★½

  • Night of the Living Dead

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★

  • Planet of the Apes

    ★★★★★

  • Goldfinger

    ★★★★½

  • Eyes Without a Face

    ★★★★

  • The Square Peg

    ★★★★½

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★