Sort by

Daniel has logged 174 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Fried Green Tomatoes

Fried Green Tomatoes

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Hero

Hero

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Decoy Bride

The Decoy Bride

2011
×
Read the review Edit this entry  
16
Scarface

Scarface

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★½
Edit this entry  
07
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Animal Crackers

Animal Crackers

1930
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Terminator 3: Rise of the Machines

Terminator 3: Rise of the Machines

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Up

Up

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Knockin' on Heaven's Door

Knockin' on Heaven's Door

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Misfortunates

The Misfortunates

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Pete's Dragon

Pete's Dragon

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Carrie

Carrie

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Slither

Slither

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Transformers

Transformers

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Youth in Revolt

Youth in Revolt

2009
×
★★★
Edit this entry  
11
It's Kind of a Funny Story

It's Kind of a Funny Story

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★
Edit this entry  
09
The Brood

The Brood

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Toolbox Murders

The Toolbox Murders

1978
×
Read the review Edit this entry  
01
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Broken Blossoms

Broken Blossoms

1919
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
X-Men

X-Men

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry