RSS feed for Daniel

Daniel has logged 214 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dinner for One

Dinner for One

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Play House

The Play House

1921
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Goat

The Goat

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The High Sign

The High Sign

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The 5th Wave

The 5th Wave

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Top Gun

Top Gun

1986
×
Read the review Edit this entry  
25
Pottersville

Pottersville

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Silence

Silence

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hard Luck

Hard Luck

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ferdinand the Bull

Ferdinand the Bull

1938
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Haunted House

The Haunted House

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
Read the review Edit this entry  
10
Frozen Fever

Frozen Fever

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Vincent

Vincent

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
No Strings Attached

No Strings Attached

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Noah

Noah

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Scarecrow

The Scarecrow

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Neighbors

Neighbors

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Advantageous

Advantageous

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Slow West

Slow West

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Source Code

Source Code

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Convict 13

Convict 13

1920
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Braindead

Braindead

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry