Daniel has logged 49 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Landlady

The Landlady

1900
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Us and Them

Us and Them

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dream Girl

Dream Girl

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Light Beings

Light Beings

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
What Does Despondent Mean?

What Does Despondent Mean?

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
IO

IO

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Nymph of the Waves

A Nymph of the Waves

1900
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spanish Bullfight

Spanish Bullfight

1900
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Panorama of Eiffel Tower

Panorama of Eiffel Tower

1900
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Addition and Subtraction

Addition and Subtraction

1900
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Automated Hat-Maker and Sausage-Grinder

Automated Hat-Maker and Sausage-Grinder

1900
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Fantastical Meal

A Fantastical Meal

1900
×
Read the review Edit this entry  
25
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Magic Book

The Magic Book

1900
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Cook's Revenge

The Cook's Revenge

1900
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Captain

The Captain

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ryuzo and the Seven Henchmen

Ryuzo and the Seven Henchmen

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Uncle Josh's Nightmare

Uncle Josh's Nightmare

1900
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Helter Skelter

Helter Skelter

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Weekends

Weekends

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
One Small Step

One Small Step

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lost & Found

Lost & Found

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Late Afternoon

Late Afternoon

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Grandpa Walrus

Grandpa Walrus

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bird Karma

Bird Karma

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bilby

Bilby

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bao

Bao

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Animal Behaviour

Animal Behaviour

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Age of Sail

Age of Sail

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Solar Walk

Solar Walk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blue

Blue

2018
×
Read the review Edit this entry  
04
Papers, Please: The Short Film

Papers, Please: The Short Film

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bambi Meets Godzilla

Bambi Meets Godzilla

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Three Ages

Three Ages

1923
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Turn-of-the-Century Surgery

Turn-of-the-Century Surgery

1900
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry