RSS feed for prjct_brunhild

prjct_brunhild has logged 47 entries for films released in the 1920s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Joyless Street

The Joyless Street

1925
×
★★★★
Edit this entry  
04
Spies

Spies

1928
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Nothing But Time

Nothing But Time

1926
×
★★★½
Edit this entry  
07
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Edit this entry  
05
Battling Butler

Battling Butler

1926
×
★★★★
Edit this entry  
04
Convict 13

Convict 13

1920
×
Edit this entry  
24
The Goat

The Goat

1921
×
Edit this entry  
24
The Play House

The Play House

1921
×
Edit this entry  
24
One Week

One Week

1920
×
Edit this entry  
22
The Navigator

The Navigator

1924
×
★★★
Edit this entry  
17
The Frozen North

The Frozen North

1922
×
Edit this entry  
16
The Scarecrow

The Scarecrow

1920
×
Edit this entry  
12
The Boat

The Boat

1921
×
Edit this entry  
09
Nanook of the North

Nanook of the North

1922
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Girl from Carthage

The Girl from Carthage

1924
×
Edit this entry  
06
Little Red Riding Hood

Little Red Riding Hood

1922
×
Edit this entry  
01
Häxan

Häxan

1922
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★½
Edit this entry  
01
Be Prepared!

Be Prepared!

1924
×
★★
Edit this entry  
26
The High Sign

The High Sign

1921
×
Edit this entry  
19
One Week

One Week

1920
×
Edit this entry  
17
The Goat

The Goat

1921
×
Edit this entry  
17
The General

The General

1926
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Modeling

Modeling

1921
×
Edit this entry  
17
Glumov's Diary

Glumov's Diary

1923
×
Edit this entry  
16
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Inflation

Inflation

1928
×
Edit this entry  
09
One Week

One Week

1920
×
Edit this entry  
07
Plane Crazy

Plane Crazy

1929
×
Edit this entry  
07
Oh Teacher

Oh Teacher

1927
×
Edit this entry  
07
Ghosts Before Breakfast

Ghosts Before Breakfast

1928
×
Edit this entry  
04
Film Study

Film Study

1926
×
Edit this entry  
04
Manhatta

Manhatta

1921
×
Edit this entry  
04
The Skeleton Dance

The Skeleton Dance

1929
×
Edit this entry  
04
Berlin Still-Life

Berlin Still-Life

1926
×
Edit this entry  
04
Bosko the Talk-Ink Kid

Bosko the Talk-Ink Kid

1929
×
Edit this entry  
02
Movement Studies in Paris

Movement Studies in Paris

1928
×
Edit this entry  
17
Return to Reason

Return to Reason

1923
×
Edit this entry  
17
Dr. Mabuse, the Gambler

Dr. Mabuse, the Gambler

1922
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Tragedy of the Street

Tragedy of the Street

1927
×
★★★½
Edit this entry  
14
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
Edit this entry  
05
The Blacksmith

The Blacksmith

1922
×
Edit this entry  
05
The Haunted House

The Haunted House

1921
×
Edit this entry  
05
The Garage

The Garage

1920
×
Edit this entry