RSS feed for prjct_brunhild

prjct_brunhild has logged 60 entries for fantasy films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Play House

The Play House

1921
×
Edit this entry  
19
November

November

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Magician

The Magician

1898
×
Edit this entry  
16
The Pillar of Fire

The Pillar of Fire

1899
×
Edit this entry  
12
The Artist's Dilemma

The Artist's Dilemma

1901
×
Edit this entry  
10
The Girl on the Broomstick

The Girl on the Broomstick

1972
×
★★½
Edit this entry  
07
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
12
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★
Edit this entry  
29
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Devil in a Convent

The Devil in a Convent

1899
×
Edit this entry  
04
The Jester's Tale

The Jester's Tale

1964
×
★★★★
Edit this entry  
02
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Wild Boys

The Wild Boys

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
The Grasshopper and the Ant

The Grasshopper and the Ant

1913
×
Edit this entry  
17
Glumov's Diary

Glumov's Diary

1923
×
Edit this entry  
16
8½

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Insects' Christmas

The Insects' Christmas

1913
×
Edit this entry  
10
8½

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Cinderella

Cinderella

1899
×
Edit this entry  
05
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Dreams of Toyland

Dreams of Toyland

1908
×
Edit this entry  
28
An Extraordinary Dislocation

An Extraordinary Dislocation

1901
×
Edit this entry  
27
Santa Claus

Santa Claus

1898
×
Edit this entry  
26
The Prolific Magical Egg

The Prolific Magical Egg

1903
×
Edit this entry  
25
Scrooge; or Marley's Ghost

Scrooge; or Marley's Ghost

1901
×
Edit this entry  
24
The Devil and the Statue

The Devil and the Statue

1901
×
Edit this entry  
17
The Impossible Voyage

The Impossible Voyage

1904
×
Edit this entry  
16
The '?' Motorist

The '?' Motorist

1906
×
Edit this entry  
16
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★★
Edit this entry  
16
Dream of a Rarebit Fiend

Dream of a Rarebit Fiend

1906
×
Edit this entry  
14
The Mermaid

The Mermaid

1904
×
Edit this entry  
13
Princess Nicotine; or, The Smoke Fairy

Princess Nicotine; or, The Smoke Fairy

1909
×
Edit this entry  
12
The Diabolic Tenant

The Diabolic Tenant

1909
×
Edit this entry  
11
Kiri-Kis

Kiri-Kis

1907
×
Edit this entry  
11
The Hilarious Posters

The Hilarious Posters

1906
×
Edit this entry  
10
The Black Imp

The Black Imp

1905
×
Edit this entry  
10
The Untameable Whiskers

The Untameable Whiskers

1904
×
Edit this entry  
10
Bluebeard

Bluebeard

1901
×
Edit this entry  
09
Mysterious Cafe, or Mr. and Mrs. Spoopendyke Have Troubles with a Waiter

Mysterious Cafe, or Mr. and Mrs. Spoopendyke Have Troubles with a Waiter

1901
×
Edit this entry  
09
Gulliver's Travels Among the Lilliputians and the Giants

Gulliver's Travels Among the Lilliputians and the Giants

1902
×
Edit this entry  
09
The One-Man Band

The One-Man Band

1900
×
Edit this entry  
09
The Mystic Swing

The Mystic Swing

1900
×
Edit this entry  
09
The Fat and Lean Wrestling Match

The Fat and Lean Wrestling Match

1900
×
Edit this entry  
04
The Infernal Cauldron

The Infernal Cauldron

1903
×
Edit this entry  
04
Faust and Mephistopheles

Faust and Mephistopheles

1903
×
Edit this entry