RSS feed for prjct_brunhild

prjct_brunhild has logged 31 entries for historical films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
★★★★
Edit this entry  
16
Cabiria

Cabiria

1914
×
★★★★
Edit this entry  
08
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Memory of the Camps

Memory of the Camps

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Auschwitz

Auschwitz

2011
×
★★
Edit this entry  
13
1917

1917

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Edit this entry  
10
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★
Edit this entry  
29
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Gospel According to Matthew

The Gospel According to Matthew

1964
×
★★★★
Edit this entry  
14
Hero

Hero

2002
×
★★★½
Edit this entry  
07
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Schtonk!

Schtonk!

1992
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Jester's Tale

The Jester's Tale

1964
×
★★★★
Edit this entry  
29
Killing

Killing

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Tolkien

Tolkien

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
The Execution of Mary, Queen of Scots

The Execution of Mary, Queen of Scots

1895
×
Edit this entry  
20
If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front

If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front

2011
×
Edit this entry  
16
Cosmic Ray

Cosmic Ray

1962
×
Edit this entry  
13
Kursk

Kursk

2018
×
★★½
Edit this entry  
11
A Trip Down Market St. before the Fire

A Trip Down Market St. before the Fire

1906
×
Edit this entry  
31
The Assassination of the Duke de Guise

The Assassination of the Duke de Guise

1908
×
Edit this entry  
15
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Edit this entry  
10
His Trust Fulfilled

His Trust Fulfilled

1911
×
Edit this entry  
10
His Trust

His Trust

1911
×
Edit this entry  
09
The Sinking of the Lusitania

The Sinking of the Lusitania

1918
×
Edit this entry  
05
November Days

November Days

1991
×
★★★
Edit this entry  
05
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Edit this entry