RSS feed for prjct_brunhild

prjct_brunhild has logged 61 entries for horror films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Rise of the Animals

Rise of the Animals

2012
×
Edit this entry  
12
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Killer Shrews

The Killer Shrews

1959
×
★★
Edit this entry  
12
House

House

1977
×
★★★★
Edit this entry  
11
Faust

Faust

1926
×
★★★★½
Edit this entry  
09
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★★
Edit this entry  
08
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Edit this entry  
19
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Countdown

Countdown

2019
×
★½
Edit this entry  
27
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Final Sacrifice

The Final Sacrifice

1990
×
½
Read the review Edit this entry  
06
LOCAL58 - Real Sleep

LOCAL58 - Real Sleep

2018
×
Edit this entry  
06
LOCAL58 - Show For Children

LOCAL58 - Show For Children

2018
×
Edit this entry  
06
LOCAL58 - Contingency

LOCAL58 - Contingency

2016
×
Edit this entry  
06
LOCAL58 - You Are On The Fastest Available Route

LOCAL58 - You Are On The Fastest Available Route

2016
×
Edit this entry  
06
LOCAL58 - Weather Service

LOCAL58 - Weather Service

2015
×
Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
November

November

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★½
Edit this entry  
07
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Inferno

Inferno

1980
×
★★★½
Edit this entry  
31
Luz

Luz

2018
×
★★★
Edit this entry  
31
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
27
Demons

Demons

1985
×
★★½
Edit this entry  
27
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Edit this entry  
09
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Häxan

Häxan

1922
×
★★★½
Edit this entry  
07
Heilstätten

Heilstätten

2018
×
★★
Edit this entry  
03
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Devil in a Convent

The Devil in a Convent

1899
×
Edit this entry  
13
Daughters of Darkness

Daughters of Darkness

1971
×
★★★★
Edit this entry  
12
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Edit this entry  
02
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
The Merry Skeleton

The Merry Skeleton

1898
×
Edit this entry  
24
The Execution of Mary, Queen of Scots

The Execution of Mary, Queen of Scots

1895
×
Edit this entry  
07
The Alphabet

The Alphabet

1968
×
Edit this entry  
06
The Mad Doctor

The Mad Doctor

1933
×
Edit this entry  
27
A Nightmare

A Nightmare

1896
×
Edit this entry  
27
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1897
×
Edit this entry  
08
The Haunted Hotel

The Haunted Hotel

1906
×
Edit this entry