RSS feed for prjct_brunhild

prjct_brunhild has logged 37 entries for romance films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kidnapping, Caucasian Style

Kidnapping, Caucasian Style

1967
×
★★★
Edit this entry  
26
Slow West

Slow West

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Blind Husbands

Blind Husbands

1919
×
★★★★
Edit this entry  
26
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★
Edit this entry  
11
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Emma.

Emma.

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Room

The Room

2003
×
½
Edit this entry  
25
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
November

November

2017
×
★★★
Edit this entry  
31
Luz

Luz

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★
Edit this entry  
04
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Tolkien

Tolkien

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
The Kiss in the Tunnel

The Kiss in the Tunnel

1899
×
Edit this entry  
14
Paperman

Paperman

2012
×
Edit this entry  
28
Le Grand Amour

Le Grand Amour

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Feline Follies

Feline Follies

1919
×
Edit this entry  
11
The Kiss

The Kiss

1896
×
Edit this entry  
10
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
Free Radicals

Free Radicals

1958
×
Edit this entry  
03
The Gay Shoe Clerk

The Gay Shoe Clerk

1903
×
Edit this entry  
03
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
Edit this entry  
30
The Lovers of Montparnasse

The Lovers of Montparnasse

1958
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Devil and the Statue

The Devil and the Statue

1901
×
Edit this entry  
16
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Artist

The Artist

2011
×
★★★½
Edit this entry  
10
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
01
Variety Lights

Variety Lights

1950
×
★★★
Edit this entry