• Doctor Strange in the Multiverse of Madness

  • Ambulance

    ★★★

  • Apollo 10½: A Space Age Childhood

    ★★★

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★

  • The Batman

  • Turning Red

    ★★★★½

  • The Matrix Resurrections

    ★★½

  • Spider-Man: No Way Home

  • Don't Look Up

    ½

  • Encanto

    ★★★½

  • No Time to Die

    ★★★

  • Dune

    ★★★

  • The Green Knight

    ★★★★★

  • Jungle Cruise

    ★★½

  • Snake Eyes: G.I. Joe Origins

    ★★

  • Pig

    ★★★½

  • Belle

    ★★½

  • The French Dispatch

    ★★★

  • Drive My Car

    ★★★★

  • The Souvenir: Part II

    ★★★

  • The Tomorrow War

    ★★

  • F9

    ★★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★½

  • Bad Trip

    ★★★

  • Godzilla vs. Kong

    ★★

  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

    ★★★★

  • Wonder Woman 1984

    ★★

  • Let Them All Talk

    ★★★½

  • The Midnight Sky

    ★★

  • Mank

    ★★½

  • Tenet

  • The Old Guard

    ★★

  • Hamilton

    ★★★

  • Irresistible

  • Mogul Mowgli

    ★★★★

  • Some Kind of Heaven

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★

  • The Courier

    ★★★

  • Boys State

    ★★★

  • Underwater

    ★★★

  • 6 Underground

  • 1917

    ★★

  • Dark Waters

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★

  • Knives Out

    ★★★

  • Joker

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★½

  • Ad Astra

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Midsommar

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★

  • Us

    ★★

  • Triple Frontier

    ★★

  • The Souvenir

    ★★★★

  • High Flying Bird

    ★★★★½

  • The Farewell

    ★★★★

  • Honey Boy

    ★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • First Reformed

    ★★★★★

  • Little Evil

  • Mommy Dead and Dearest

  • All These Sleepless Nights

  • White Girl

  • The Last Witch Hunter

  • Blackhat

  • Gone Girl

    ★★★★

  • They Came Together

    ★★★★★