Benjamin has logged 66 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Wake Up and Die

Wake Up and Die

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Kiss the Girls and Make Them Die

Kiss the Girls and Make Them Die

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Demon

The Demon

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cards of Death

Cards of Death

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Being

The Being

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Contamination

Contamination

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Case of the Bloody Iris

The Case of the Bloody Iris

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
U Turn

U Turn

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Strange Vice of Mrs Wardh

The Strange Vice of Mrs Wardh

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cemetery Man

Cemetery Man

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Flying Guillotine

The Flying Guillotine

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Number One with a Bullet

Number One with a Bullet

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Survivor

Survivor

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Big Guns

Big Guns

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hard Target

Hard Target

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Chosen Survivors

Chosen Survivors

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Godzilla 1985

Godzilla 1985

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Duel

Duel

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Parole Violators

Parole Violators

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Crash

Crash

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Doors

The Doors

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tommy

Tommy

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gates of Heaven

Gates of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Primary

Primary

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The People vs. Larry Flynt

The People vs. Larry Flynt

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Vengeance Is Mine

Vengeance Is Mine

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Funeral in Berlin

Funeral in Berlin

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry