RSS feed for ProfessorMortis
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Cars 3

Cars 3

2017
×
Edit this entry  
18
Three Little Pigs

Three Little Pigs

1933
×
★★★★
Edit this entry  
16
Cold Comfort Farm

Cold Comfort Farm

1995
×
★★★★
Edit this entry  
15
Blade of the Immortal

Blade of the Immortal

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
XX

XX

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Once Upon a Crime

Once Upon a Crime

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Son of Godzilla

Son of Godzilla

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Velvet Vampire

The Velvet Vampire

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★½
Edit this entry  
21
Outrage

Outrage

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sesame Street Presents Follow That Bird

Sesame Street Presents Follow That Bird

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mothra vs. Godzilla

Mothra vs. Godzilla

1964
×
★★★
Edit this entry  
20
Panic in Year Zero!

Panic in Year Zero!

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Night to Dismember

A Night to Dismember

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Father's Day

Father's Day

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Invasion U.S.A.

Invasion U.S.A.

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Bachelor and the Bobby-Soxer

The Bachelor and the Bobby-Soxer

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lorna Doone

Lorna Doone

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Gigantis the Fire Monster

Gigantis the Fire Monster

1959
×
★★★½
Edit this entry  
11
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Beyond the Gates

Beyond the Gates

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Terror Train

Terror Train

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hockey Champ

The Hockey Champ

1939
×
★★★
Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Edit this entry  
21
Elves

Elves

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Dark Angel

Dark Angel

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pluto's Christmas Tree

Pluto's Christmas Tree

1952
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Corn Chips

Corn Chips

1951
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Extraordinary Adventures of Adèle Blanc-Sec

The Extraordinary Adventures of Adèle Blanc-Sec

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Christmas Eve on Sesame Street

Christmas Eve on Sesame Street

1978
×
★★★★
Edit this entry  
11
Yodelberg

Yodelberg

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Kriminal

Kriminal

1966
×
★★★
Edit this entry  
06
The Art of Skiing

The Art of Skiing

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Official Rare Exports Inc. Safety Instructions 2005

The Official Rare Exports Inc. Safety Instructions 2005

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry