Sort by

Grant has logged 229 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
31
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
Edit this entry  
29
Speaking Parts

Speaking Parts

1989
×
★★★★
Edit this entry  
29
Tripping with Nils Frahm

Tripping with Nils Frahm

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
A Teacher

A Teacher

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wild Goose Lake

The Wild Goose Lake

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kate Bush Christmas Special

Kate Bush Christmas Special

1979
×
Read the review Edit this entry  
24
Home for Christmas

Home for Christmas

1978
×
★★★½
Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Overseas

Overseas

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★½
Edit this entry  
20
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★½
Edit this entry  
17
The Field Guide to Evil

The Field Guide to Evil

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Nest

The Nest

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
To Each His Own Cinema

To Each His Own Cinema

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lore

Lore

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Crash

Crash

1996
×
Read the review Edit this entry  
12
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Good Girl Jane

Good Girl Jane

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
The Bowery

The Bowery

1994
×
★★★
Edit this entry  
07
Cemetery

Cemetery

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Vital

Vital

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
05
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
03
Pots N' Tots

Pots N' Tots

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ear Ache

Ear Ache

×
★★★½
Edit this entry  
03
A White, White Day

A White, White Day

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fine Toys – Made in USA

Fine Toys – Made in USA

1969
×
★★★
Edit this entry  
02
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
★★★★
Edit this entry  
30
s01e03

s01e03

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
The Tesla World Light

The Tesla World Light

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Twentieth Century

The Twentieth Century

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
I Was at Home, But...

I Was at Home, But...

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Nimic

Nimic

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Empty Suitcases

Empty Suitcases

1980
×
★★½
Edit this entry  
26
Luminous Motion

Luminous Motion

1998
×
★★
Edit this entry  
25
The Strange Case of Yukio Mishima

The Strange Case of Yukio Mishima

1985
×
★★½
Edit this entry  
25
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★
Edit this entry  
21
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Edit this entry  
20
Entire Days Together

Entire Days Together

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★
Edit this entry