Sort by

Project has logged 365 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Carrie

Carrie

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Carrie

Carrie

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Snatch

Snatch

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Widows

Widows

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rocky

Rocky

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Moon

Moon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry