• Squid Game

    ★★½

  • Last Night in Soho

    ★½

  • Dune

    ★★★★

  • The French Dispatch

    ★★

  • Annette

  • Mank

    ★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★

  • Danyka

    ★★★

  • Wolfwalkers

    ★½

  • Nomadland

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★★

  • Homemade

  • Unorthodox

    ★★½

  • Minari

    ★★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★½

  • Cats

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★★

  • Queen & Slim

    ★★½

  • I'm No Longer Here

    ★★★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Hustlers

    ★★★½

  • The King

    ★★★½

  • Joker

    ½

  • Fantastic Fungi

    ★★★½

  • First Cow

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • A Rainy Day in New York

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★★

  • When They See Us

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★

  • A Hidden Life

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Lux Æterna

    ★★½

  • Atlantics

    ★★★½

  • Bacurau

    ★★★½

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Pain and Glory

    ★★★

  • For Sama

    ★★★½

  • The Souvenir

    ★★★½

  • The Report

    ★★★½

  • The Farewell

    ★★★★

  • This Is Not Berlin

    ★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

  • Maniac

    ★★★½

  • Green Book

    ★★

  • High Life

    ★★★★½

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★

  • 22 July

    ★★

  • Our Time

    ½

  • Suspiria

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★★½

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★½

  • Roma

    ★★★★★

  • Incredibles 2

    ★½

  • Burning

    ★★★★★

  • Long Day's Journey Into Night

    ★★★★

  • The House That Jack Built

    ★★½

  • Shoplifters

    ★★★★

  • Happy as Lazzaro

    ★★★½

  • Climax

    ★½

  • Ash Is Purest White

    ★★½

  • Cold War

    ★★★★